Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Kompaktní zářivky a jejich popis

Kompaktní zářivky, lidově řečno úsporky nebo úsporné žárovky jsou světelné zdroje, které kombinují vlastnosti zářivek a vzhled žárovek.

Kompaktní zářivka patří do skupiny nízkotlakých rtuťových výbojových zdrojů a je konstruována jako zářivková trubice s elektronickým předřadníkem a paticí.kompaktní zářivka úsporná žárovka úsporka

V zářivkové trubici jsou páry rtuti a argonu (rtuť s argonem tvoří směs, ve které dochází k výboji při nižším napětí než v obou plynech samostatně), doutnavý elektrický výboj v této směsi produkuje ultrafialové záření. To je následně pohlceno luminoforem, který emituje fotony.
Elektronický předřadník pracuje s vysokou frekvencí (řádově desítky kHz), takže nedochází k blikání (stroboskopickému efektu), které je běžným jevem u zářivek s indukčním předřadníkem (u těchto světelných zdrojů je frekvence zapalování pouze 100Hz).

Kompaktní zářivky jsou efektivnější a mají mnohonásobně delší životnost (až 15000 hodin) než klasické žárovky. Oproti žárovce mají při stejném světelném výkonu o 80% nižší příkon, což je řadí do A třídy energetické účinnosti. Měrný výkon se pohybuje od 50 do 100 lm/W.

Převodní tabulka příkonu OSRAM OSRAM DULUXSTAR model 2008
Klasická žárovkaKompaktní zářivka
25W5W
40W7W
60W11W
75W15W
100W20W
Hodnoty se mohou u jiných typů kompaktních zářivek lišit

Kompaktní zářivky charakterizuje tvarová rozmanitost. Požadavek zákazníků je, aby se tvarově a rozměrově co nejvíce podobaly klasické žárovce, protože na tento typ je konstruována také většina svítidel. Kompaktní zářivky však stále ještě nedosahují rozměrů žárovek, ale výrobci svítidel přizpůsobují své výrobky úsporným světelným zdrojům.

Na rozdíl od klasických žárovek, které jsou již na svém vývojovém vrcholu, se parametry kompaktních zářivek stále zlepšují. Dnes je možné některé úsporné žárovky stmívat a to od 100% do 7% výkonu.
Vyrábějí se i úsporky s integrovaným senzorem, který dokáže rozpoznat intenzitu osvětlení v místnosti a podle toho buď úsporku automaticky zapne nebo vypne.
Jiné úsporné zářivky jsou konstruovány tak, aby vyhověly náročným požadavkům v místnostech či objektech, kde dochází k častému rozsvěcování a zhasínání. U těchto úsporných zářivek není počet sepnutí nijak limitován (běžný limit počtu sepnutí je 500000) a jejich start je prakticky okamžitý.
Pokud není ve světelném okruhu osazen vypínač se stmívačem, lze použít úsporné zdroje s „vestavěným stmívačem“. V podstatě se jedná o naprogramovaný předřadník, který rozpozná počet zapnutí a vypnutí vypínače. Systém většinou funguje tak, že při jednom stisknutí vypínače pracuje úsporka s plným výkonem a při trojnásobném stisknutí vypínače se její výkon sníží na 6-8W.
V poslední době se objevují úsporné žárovky s vestavěnou LED, které budou mít největší uplatnění ve svítidlech sloužících jako orientační osvětlení v místnostech.
Kompaktní zářivky se také vyrábí pro napětí 12V DC s vestavěným stmívačem a jejich primární využítí je v soustavách se solárním zdrojem energie.


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.