Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Umístění svítidel

Jak správně rozmístit svítidla v místnosti? Různé typy osvětlení. Potřebujeme celkové nebo místní osvětlení? Příklady umístění svítidel při různých činnostech a v různých prostorech.

Výběr osvětlení místnosti - základní úvaha o rozmístění svítidel a jejich typech
Při navrhování rozmístění světel si musíte nejprve ujasnit, co potřebujete v místnosti osvětlovat a s jakou intenzitou. Je třeba si klást otázky typu: Stačí mi zde pouze celkové osvětlení? Jsou v osvětlovaném prostoru místa, kde potřebuji lépe vidět (např. u počítače, při čtení knihy)?
Kde chci mít více světla? Potřebuji přisvětlit nějakou sochu či květinu? Mám v bytě nějaký zajímavý útvar, který by bylo potřeba nasvítit? V tuto chvíli se nezabýváte výběrem konkrétního svítidla, spíše vám jde o to, kam svítidla umístíte a jaký asi typ (např. závěsná lampa nad kuchyňský stůl, stojací lampa ke křeslu, ve kterém si obvykle čtete).
Abychom vám pomohli lépe se zorientovat, uvádíme jen pro představu, jaké základní typy osvětlení existují:
- osvětlení celkové – slouží k tomu, aby člověk, který se pohybuje v místnosti získal základní přehled o prostoru a o objektech v něm umístěných, většinou je řešeno centrálním svítidlem (lustrem či svítidlem přisazeným na strop),
- osvětlení místní – slouží k osvětlení určité části (např. pracovní desky stolu, kuchyňské desky, konferenčního stolku apod.),
- osvětlení kombinované – většinou se kombinuje místní a celkové osvětlení a používá se v případech, kdy není ekonomické osvětlovat celou místnost celkovým osvětlením (např. nemá smysl mít po celé místnosti kvalitní osvětlení na čtení, pokud se obyvatelé čtou jen v křesle),
- osvětlení místně zesílené – jedná se o zvláštní případ celkového osvětlení, kdy v některých částech místnosti se používají různé intenzity celkového osvětlení v závislosti na charakteru činností, které se tam provádějí,
- osvětlení sdružené – v předchozích případech šlo vždy o umělé osvětlení, osvětlení sdružené je současné osvětlení přírodním i umělým světlem. Zpravidla se používá tam, kde přírodní světlo nedostatečně osvětluje prostor pro určité činnosti. Používá se někdy jen po omezenou část dne.
Pokud jste si už ujasnili, jaký typ osvětlení asi budete potřebovat, můžete přistoupit k dalšímu kroku a tím je rozmístění svítidel.

Typická řešení osvětlení v konkrétních situacích
Abychom vám co nejvíce usnadnili práci při výběru umístění svítidla a pomohli vybrat i typ, připravili jsme pro vás praktické informace o tom, jak se obvykle řeší osvětlení v jednotlivých typech místností či pro jednotlivé prováděné činnosti. Tyto návody s obrázky však neberte jako dogma, jde o pomůcku a inspiraci při projektování vašeho osvětlení. Samozřejmě nemůžeme vyřešit všechny speciality, ukazujeme standardní situace, které obvykle nastávají. Pro složitější situace se asi neobejdete bez interiérového architekta.
Zde naleznete následující příklady osvětlování:

- celkové osvětlení místností
- osvětlení pracovních stolů
- osvětlení pro čtení v křesle
- osvětlení u šicího stroje
- osvětlení při hře na klavír
- osvětlení vitrín a polic
- osvětlení obrazů
- osvětlení květin
- osvětlení akvárií
- osvětlení jídelních stolů
- osvětlení kancelářských stolů
- osvětlení v kuchyni
- osvětlení obývacího pokoje
- osvětlení dětského pokoje
- osvětlení konferenčního koutu
- osvětlení u televize
- osvětlení ložnicí a lůžek
- osvětlení toaletních stolků
- osvětlení zrcadel
- osvětlení v koupelně
- osvětlení záchodu
- osvětlení hal a předsíní
- osvětlení schodiště
- osvětlení komor, velkých šatních skříní
- osvětlení v dílnách
- osvětlení uměleckých děl (plastik)

celkové osvětlení místností
Používají se hlavně středové lustry a různé tvary stropních svítidel (např. bodová světla zapuštěná do podhledu). Tento druh světla navozuje příjemnou atmosféru. Počet svítidel volíme v závislosti na velikosti místnosti, typu svítidla a požadované intenzitě osvětlení, abychom dosáhli rovnoměrného osvětlení celé místnosti.
V moderních místnostech volíme spíše lustr či jiné svítidlo moderního typu, např. v slavnostních či historicky pojatých interiérech se hodí křišťálový lustr.
Křišťálový lustr se umísťuje vždy do středu místnosti (geometrického středu místnosti). Lustr vyžaduje, aby pod ním byl volný prostor. Nejlépe vynikne v místnostech, kde na něj je vidět ze všech stran – je to typický centralizující prvek. Lustr je použitelný tam, kde nepředpokládáme náročnější zrakovou činnost – to znamená spíše v odpočinkových prostorech k celkovému osvětlení.

osvětlení pracovních stolů
Pro osvětlení pracovních stolů používáme místní osvětlení, vhodná je stolní lampa, případně zářivka. Pro výšku lampy je vždy rozhodující výška očí sedící osoby, aby svítidlo neoslňovalo.

osvětlení pro čtení v křesle osvětlení pro čtení v křesle
Pro správné osvětlení při čtení v křesle obyčejně používáme vysokou stojanovou lampu s velkým stínidlem. Lampa se umísťuje vlevo od křesla a nepatrně za křeslem. V závislosti na velikosti prostoru, který chceme osvětlit volíme výšku stínidla. Pokud chceme osvětlit větší prostor, volí se vyšší stojanová lampa, pokud chceme osvětlovat menší prostor, musí být stínidlo lampy níže. Toto vytváří větší pocit soukromí. Správná vzájemná poloha křesla a svítidla je znázorněna na obrázku:

osvětlení u šicího stroje
Při práci s šicím strojem je světlo velice důležité. Šicí stroj je obvykle vybaven specielním místním světlem, pro doplňkové osvětlení se používá většinou stolní lampa. Rozmístění viz nákres.

osvětlení při hře na klavír
Při hře na klavír, pokud klavír není vybaven specielním světlem k osvětlení not, se většinou použije stojanová lampa.

osvětlení vitrín a polic osvětlení vitrín a polic
Zde se používá vestavěné osvětlení. Jedná se většinou o podlouhlá svítidla se zářivkou nebo slabšími žárovkami. Osvětlení se dá umístit buď svisle nebo vodorovně. Schéma umístění je na obrázku.

osvětlení obrazů
Při nesvětlování obrazů platí všeobecná zásada a sice, že směr světla svírá se svislicí úhel asi 30°. Tím se zabrání zrcadlení při prohlížení obrazu a také vzniku velkých stínů od rámu. Světelný zdroj musí být skryt, aby nedocházelo k oslnění osob. Pro nasvětlování obrazů se používají buď samostatná svítidla, umístěná vodorovně nad rámem obrazu (počet žárovek se řídí velikostí obrazu) nebo se na stropě umísťuje stropní svítidlo – buď zapuštěné nebo přisazené.

osvětlení květin
Osvětlení květin závisí na druhu květiny, kterou osvětlujeme a je proto třeba vědět, jaké má konkrétní květina požadavky na osvětlení. Doptáme se u odborníků v květinářství a podle toho volíme intenzitu osvětlení (příkon zářivky). V zásadě jsou květiny, které vyžadují hodně světla např.Fuchsie, s málem vystačí např. rostliny z rodu Aspidistra. Světlo se používá jako náhrada přírodního osvětlení nebo i jako přisvětlení k vytvoření smíšeného osvětlení, pokud jsou světelné podmínky (např. v zimě) špatné. Z hlediska zdrojů světla květinám příliš nesvědčí spektrální složení obyčejných žárovek, kde je málo UV záření. Toto záření je nutné pro správnou asimilaci výživných látek a dobrou výživu květin. Pro osvětlování květin jsou proto vhodné zářivky, jejichž spektrální složení se blíží přírodnímu osvětlení.
Při osvětlování květinových koutů (např. i u umělých) se osvětlovací soustava také volí tak, aby byly zdůrazněny jednotlivé květiny. Někdy se používá i osvětlení zespodu, kdy květiny stojí na transparentní prosvětlené desce.
Pro osvětlování květin lze použít zářivky, většinou je nutné světlo umístit cca 1m od rostliny.

osvětlení akvárií
Při osvětlování akvárií se svítidla umísťují buď shora nebo zboku. Většinou se používají podlouhlá či pásová svítidla, cloněná. Často se používají specielní zářivky, které podporují růst rostlin a vytváří přirozenější prostředí pro ryby. Zejména světlo umístěné z obou bočních stran vytváří s akvária hezký dekorační předmět.

osvětlení jídelních stolů osvětlení jídelních stolů
Stoly zejména jídelní musí mít plně osvětlenou plochu. K osvětlování jídelního stolu se většinou používá závěsné svítidlo s velkým stínidlem.
Výška umístění závěsného svítidla nad konferenčním stolkem se většinou volí pod úrovní oči osoby stojící, ale ne níže než pod úrovní zraku sedících osob.
Při umísťování svítidel s velkými stínidly nad jídelními a dalšími stoly se společenskými funkcemi (karetní, šachové stolky, konferenční stolky apod.) je třeba dodržovat následující zásady.
a/ vysoko umístěné svítidlo musí mít zacloněný zdroj (aby nedošlo k oslnění sedících osob)
b/ stínidlo musí poskytovat dostatečně velký rozptyl (otevřené), aby byla rovnoměrně osvětlena celá deska stolu.
c/ závěsné svítidla pro osvětlení stolů se většinou umísťují nad střed stolu. Stínidlo by mělo být dole otevřené, aby světlo dobře osvětlovalo plochu stolu. Svítidlo by mělo mít neprůsvitné boční strany, aby nerušilo a neoslňovalo sedící osoby.
d/ pokud chceme vytvořit trochu rodinnější či intimnější atmosféru, světlo se umísťuje nízko nad stůl tak, aby deska stolu byla osvětlena a obličeje sedících osob jsou v lehkém polostínu.
Přibližný nákres správného umístění osvětlení nad stoly je patrné z přiloženého obrázku.

osvětlení kancelářských stolů
Osvětlení pracovních či kancelářských stolů se řeší několika různými způsoby v závislosti na místních podmínkách. U stolů umístěných u zdi se může použít konzole se zářivkou zavěšená na zdi nad pracovním stolem. K dispozici jsou i stolní lampy, jejichž funkční řešení je podobné – podlouhlé svítidlo se zářivkou či jiným zdrojem světla.
Pro osvětlení pracovních stolů se rovněž používají stolní nebo ramenová svítidla. Svítidlo se zpravidla umísťuje v pravé části pracovního stolu as mírně vpředu (platí pro praváka).

osvětlení v kuchyni osvětlení v kuchyni
Pro osvětlení kuchyně zpravidla používáme osvětlení celkové – zde se buď použije centrální osvětlení nebo nepřímý systém osvětlení –např. pomocí světelných říms. V kuchyni jsou však dvě místa, která vyžadují velice dobré osvětlení – pracovní stůl u kuchyňské linky a kuchyňský jídelní stůl.
U kuchyňské linky závisí na jejím rozmístění včetně rozmístění horních skříněk a kuchyňských spotřebičů. Při klasickém uspořádání kuchyňské linky se nástěnná svítidla umísťují pod horní skříňky linky. Důležité, aby plocha kuchyňské linky byla dobře osvícena a abychom si nestínili. Obvykle postačí pro plochu cca 150 cm jedno svítidlo o příkonu 75 W (několik světelných zdrojů o tomto příkonu). Svítidla jsou většinou úplně zastíněná.

osvětlení obývacího pokoje
Pokud obytný pokoj neslouží pro práci musí být osvětlení navrženo tak, aby celý prostor byl dobře prosvětlen, není však nutné osvětlení přehánět. Pro odpočinkové prostory je příjemnější mírné osvětlení.
Pokud se použije jedno středové závěsné svítidlo, zdůrazňuje se středové uspořádání pokoje. V moderním pojetí pokojů se však od středového uspořádání často ustupuje a pak se svítidla umísťují v závislosti na uspořádání celého pokoje. Pro osvětlení pokoje se používají středová závěsná svítidla, lustry, stropní přisazení svítidla, osvětlovací římsy a také různá lokální svítidla (k osvětlení obrazů, květin, záclon apod.). Samostatně se osvětluje konferenční kout.

osvětlení dětského pokoje
V dětském pokoji, který je určen jak pro spaní, tak i pro různé činnosti dětí (hraní, psaní) je nutné dobré osvětlení pro tyto různé činnosti. Osvětlení podlahy dětského pokoje vyžaduje nejméně 300lx (měří se na podlaze, kde si děti často hrají). Osvětlení dětského pokoje musíme postupně upravovat s tím, jak nám děti rostou a jak rostou světelné nároky na jejich činnosti.

osvětlení konferenčního koutu
Konferenční kouty jsou místa určená k poklidným rodinným či společenským událostem. Tyto kouty se obvykle umisťuji v rohu místnosti případně u stěn. Obvykle je zde nejvhodnějším osvětlením závěsné svítidlo, se stínítkem otevřeným dolů. U konferenčních stolů, které samy o sobě jsou velice nízké je vhodné i světla umísťovat také nízko. Svítidlo se umísťuje níže než je horizont stojící osoby a ne hlouběji než v rovině očí sedících osob (v křeslech nebo sedačkách). V konferenčních rozích se také pro osvětlení často používá stojanové svítidlo.

osvětlení u televize
Sledovat televizi není dobré při úplné tmě, neboť střídání kontrastu obrazu způsobuje silnou únavu očí. Pokud televize stojí samostatně je dobré umístit svítidlo – např. malý reflektorek za televizi. U plošných televizí zavěšených na stěnách je výhodné, aby i celé okolí, kde je televize umístěna, bylo přisvětleno, aby nedocházelo k velkým kontrastům. V současné době se už na trhu objevují televize, které mají svítidla zabudovaná na zadní straně televize a jas osvětlení se mění v závislosti na jasu pořadu na obrazovce. Zde se používá modré světlo.

osvětlení ložnicí a lůžek osvětlení ložnicí a lůžek
Ložnice, které slouží pouze ke spaní mohou být celkově osvětleny pouze mírně, výhodné je osvětlení nepřímé např. svítící římsy nebo nepřímá závěsná či stropní svítidla. V ložnic je však třeba počítat i s osvětlením na lůžku, které se používá pro čtení – svítidlo je umístěno zpravidla na nočním stolku, na stěně nebo se použije stojanové svítidlo.

osvětlení toaletních stolků
Toaletní stolky jsou umístěny v ložnicích, nyní častěji i ve větších koupelnách nebo v šatnách. Vzhledem k tomu, že toaletní stolek je místem, kde si ženy a nyní i více častěji muži upravují svůj zevnějšek, je vyžadováno velice dobré osvětlení. Obvykle se používají svítidla menšího typu, které jsou umístěny na obou stranách zrcadla u toaletního stolku.

osvětlení zrcadel
Při osvětlování zrcadel by světlo mělo přicházet z obou bočních stran popřípadě i shora. U velkých zrcadel mohou být svítidla rozmístěna po celém obvodu zrcadla. U zrcadel je také důležitá barevnost světla, světlo by nemělo zkreslovat a mělo by mít přibližně stejné barevné složení jako světlo v místnosti, kde je zrcadlo umístěno (např. na chodbě).

osvětlení v koupelnách a WC osvětlení v koupelně
V malých koupelnách koupelnách většinou postačí celkové osvětlení místnosti a osvětlení koupelnového zrcadla. Ve větších koupelnách je řešeno celkové osvětlení většinou zabudovanými stropními světly v podhledu. Jejich počet závisí na rozloze koupelny. Příklad je na obrázku.

osvětlení záchodu
Pokud se jedná o malý záchod, používá se většinou nástěnné svítidlo, upevněné co nejníže, přibližně 200 cm nad podlahou. Cílem je, aby byla dobře osvětlena podlaha, a to z hygienických důvodů. U větších záchodů se používá rovněž stropní osvětlení, obdobně jako v koupelnách.

osvětlení hal a předsíní
Pro předsíně se většinou používají stropní svítidla, je důležité použít tak, aby svítidla osvětlovala i skříně. Většinou se současně řeší i osvětelení zrcadel umístěných na chodbě.
Haly jsou zpravidla větší a rozlehlejší – ve starších bytech slouží i jako společenský prostor. K jejich osvětlení se používají lustry, u starších bytů jsou to lustry nebo i stropní svítidla přisazená, ale většího rozměru. Dále se v halách osvětlují zrcadla,

osvětlení schodiště
Na schodišti je velice důležitá bezpečnost, a proto je nutné, abychom viděli dobře na každý schod. Obvykle se používají nástěnná svítidla a také je možné použít svítidla nástropní – ta však nesmí způsobovat zastínění schodů.

osvětlení komor, velkých šatních skříní
- pro osvětlení komor, ve kterých jsou vodorovné police, je nejvhodnější boční nástěnné světlo (např. i svisle umístěné podlouhlé světlo).

osvětlení v dílnách
V dílnách se používají většinou vodorovné pracovní plochy, které musí být velice dobře osvětleny. Pro tento účel se používá většinou závěsné svítidlo přímé, osazené zářivkami nebo žárovkami.

osvětlení uměleckých děl (plastik)
Plastika je vždy součástí prostoru a její nasvětlení může tento charakter ještě podtrhnout.
Vždy záleží na charakteru plastiky, používá se určité kombinace světla rozptýleného a světla přímého (bodového). Zde hodně záleží na našem vkusu a názoru. Některé plastiky osvětlujeme i zespoda.


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.