Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Výbojky a jejich parametry

Výbojové zdroje neboli výbojky jsou zařízení ve kterých vzniká optické záření vybuzením atomů plynů nebo par kovů v elektrickém výboji.

Výbojky rozdělujeme podle velikosti tlaku výbojové trubice, za kterého probíhá výboj:
- nízkotlaké (zářivky, svítící trubice, nízkotlaké sodíkové výbojky),
- vysokotlaké (výbojky rtuťové, sodíkové, směsové, s velmi vysokým tlakem, xenonové).

Pro zvýšení měrného výkonu některých výbojových zdrojů a pro zlepšení barevného podání se používají luminofory. Luminofory jsou pevné látky, které se nanášejí na vnitřní povrch trubice nebo baňky. Pro provoz většiny výbojových zdrojů světla je nutný tzv.předřadník (umožňuje zvýšení napětí, a zamezuje rušení). Příkon potřebný k činnosti předřadníku však zvyšuje celkový příkon svítidla.

Zde si popíšeme následující zdroje:
- zářivky
- kompaktní zářivky
- svítící trubice
používají se především pro reklamní účely. Jsou to dlouhé různě ohýbané trubice (průměr cca 10-35 mm), z čirého nebo barevného skla. Barva světla závisí na plynné náplni (jsou naplněny inertními plyny – zpravdila neon, argon a směsi).
Jejich měrný výkon je 12-18 lm/ w, životnost 10 000 - 20 000 hodin.
- nízkotlaké sodíkové výbojky
jsou zdrojem světla s nejvyšším měrným výkonem (až 200 lm/W). Je to zdroj monochromatického světla o vlnové délce 589mm.
- vysokotlaké výbojky


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.