Celkem položek:
0 ks
Cena:
0,00

Závěsná svítidla technický popis

Jak se upevňují závěsná svítidla? Typy závěsných svítidel podle druhu závěsů a jejich technický popis. Informace k montáži závěsných svítidel.

Závěsná svítidla resp. jejich závěs lze podle typu připevnit na stropní konstrukci buď prostřednictvím oka a háku nebo vruty s hmoždinkami.
V obou případech je potřeba zjistit proveditelnost zvoleného řešení. Pokud jde pouze o výměnu stávajícího svítidla za nové a typově shodné, je postup jednoduchý. Problémy mohou nastat pouze v případě, že nové svítidlo má malý průměr oka pro stropní hák. Je proto třeba nejprve vyzkoušet možnost zavěšení oka na hák bez svítidla (dovolí-li to jeho konstrukce) a případně oko upravit nebo hák vyměnit. U výměny svítidla za větší je nutné vzít do úvahy především hmotnost nového svítidla resp. způsob upevnění háku ve stopní konstrukci a jeho nosnost. V extrémním případě se musí nechat staticky posoudit celá stropní konstrukce. Svítidlo se pak musí připevnit v místech hlavních nosných konstrukčních prvků stropu ale tak, aby nedošlo ke statickému porušení těchto prvků.

Závěsná svítidla mohou být vyráběna s následujícími typy závěsů:

závěs řetěz Řetěz – lze snadno zkrátit či prodlužit. V dolní části se nachází matice s okem pro první článek řetězu. Matice bývá opatřena šroubkem (červíčkem), který po dotažení zabraňuje vyšroubovaní těla (trubky) svítidla ze závěsu. K matici s okem jsou připevněny jednotlivé články řetězu. Články jsou buď ohýbané nebo ohýbané - svařované. V případě svařovaných článků nelze libovolně měnit celkovou délku řetězu, aniž by tím byla dotčena záruka svítidla. Horní částí závěsu je oko, k němuž je připevněn poslední článek řetězu. Oko je součástí krátké trubičky (která je provlečena krytem tzv. rozetou) s okem v horní části, prostřednictvím kterého je svítidlo zavěšeno na stropu na tzv. lustrhák. Řetěz lze zkrátit až na délku jednoho článku.

Trubka – též uváděná jako penda nebo trubkový závěs - nelze zkrátit, aniž by tím utrpěla záruka na svítidlo (netýka se teleskopických závěsů). Trubka je připevněna v dolní části k tělu svítidla matkou, v horní části je opatřena závitem pro oko.

detail závěsu svítidla Přívodní kabel – používá se u jednoduchých kuchyňských svítidel. Stínidlo bývá vyrobeno z plastu nebo ze skla s menším průměrem. Dolní část kabelu je opatřena plastovou objímkou s vnějším závitem a kroužkem pro připevnění stínidla. Horní část obsahuje většinou plastové oko pro zavěšení na hák (kterým je provlečen kabel) pro zavěšení na hák a rozetu. Kabel lze libovolně zkrátit prouhým smotáním jeho horní části do rozety.

Rolo – nebo-li stahovačka obsahuje objímku s vnějším závitem a kroužkem, kroucený přívodní kabel, lanko, rolovací mechanismus s aretací, rozetu a závěsné oko. Jak je z popisu patrné, jde o rychlou, na montáž jednoduchou a levnou variantu závěsného svítidla. Limitujícím faktorem je hmotnost použitého stínidla. Při vyšší hmotnosti či při velice nízké hmotnosti stínidla nemusí rolo správně fungovat.

Lanko – ocelové lanko či soustava lanek je esteticky velice zajímavé řešení závěsu svítidel.
Délku lanka však nelze regulovat.

Montáž
Závěsná svítidla se dodávají buď rozebraná na jednotlivé komponenty nebo částečně sestavená, případně kompletně sestavená.
Před jakoukoliv manipulací se svítidlem je třeba se seznámit s přiloženým návodem.
U kompletně rozmontovaných svítidel je třeba detailně prostudovat montážní schema a sestavení svitidla naplánovat krok za krokem. Chybný krok při sestavování vede téměř vždy k demontáži všech komponentů až k bodu, ve kterém se zvolil chybný postup. Všechny díly svítidla jsou označeny v montážním plánku. Elektrické zapojení svítidla by mělo být zřejmé z nákresu, avšak důrazně se doporučuje toto přenechat odborné firmě.


Copyright © Michal Macek, 2008 - Všechna práva vyhrazena
www.lustry-svitidla.cz - Mapa webu

X

Naše webová stránka zpracovává soubory cookies za účelem zvýšení uživatelské přívětivosti. Více informací o zpracování cookies naleznete zde.